Whatsapp
İPTAL VE İADE KOŞULLARI
 SİPARİŞ İPTALİ 
Sipariş verdikten sonra siparişi iptal etmek isterseniz  siparis@ayzeli.com mail adresine veya +905554434443 WhatsApp hattına  iptal talebinde bulunabilirsiniz. Geri ödemenin kredi kartınıza veya banka hesabınıza yansıması, bankanın uyguladığı süreçlere göre 1 ile 3 iş günü arasında değişebilir.
 
SEVKİYATTA ZARAR GÖRMÜŞ PAKETLER İÇİN DEĞİŞİM TALEBİ
Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız kargo yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo yetkilisine tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir. Paketin zarar gördüğünü bize bildirmeniz halinde en kısa zamanda teslimatın tekrarlanması sağlanacaktır. Bildirimi info@ayzeli.com mail adresine veya +905554434443 WhatsApp hattına yapabilirsiniz.
İADE TALEBİ 
Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde aşağıdaki koşullar dahilinde iade edebilirsiniz. İade talebinizi siparis@ayzeli.com mail adresine veya +905554434443 WhatsApp hattına yapabilirsiniz.
  • Sadece Sürat Kargo ile geri göndereceğiniz ürünler için herhangi bir "kargo bedeli” ödemezsiniz.
  • İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.
  • Faturası kurumlar adına düzenlenen siparişlerin iade işlemleri, iade faturası düzenlenmediği takdirde tamamlanamaz.
  • Aldığınız ürün için fiş kesildiyse fişide ürün ile birlikte iade etmeniz gerekir.
  • Ambalajı zarar görmüş, aksesuarları eksik veya zarar görmüş ürünler iade alınmaz.
  • Ürün teslim alındıktan sonra gerekli kontroller yapılacaktır. Üründe herhangi bir kusur bulunmadığı takdirde iade işleminin kredi kartınıza veya banka hesabınıza yansıması, bankanın uyguladığı süreçlere göre 1 ile 3 iş günü arasında değişebilir.